خدمات انبارداری سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرد و با گذشت زمان، با ساختار و چهارچوب مشخصی تعریف شده است که ارتباط مستقیمی با واحدهای لجستیک، ترخیص کالا و حمل و نقل دارد. انبارداری شامل سیستم‌های قرار گرفتن جنس در انبار و ایجاد روش‌ها و اعمال مدیریت کنترل مؤثر از زمان دریافت تا لحظه تحویل است.  امروزه از فضاها و بخش های کوچک تا بزرگ به صورت مدرن و مکانیزه برای ارائه خدمات  انبارداری استفاده می شود.

نوع و چگونگی نگهداری، قیمت گذاری، اختصاص مکان مناسب بر اساس نوع کالا، مزایا و زمان بندی و سیستم توزیع در اکثر انبارها عموماً شباهت خاصی با یکدیگر دارند. اولین انبار عمومی در سال 1912 در دوران جنگ جهانی در آمریکا شکل گرفت که به غیر از تجهیزات نظامی و وسایل مرتبط، تجهیزات غیر نظامی و خوراکی و پزشکی نیز در آن نگهداری می شد.

روش نگهداری وتخصیص فضا برای کالا ها و محصولات بر اساس نوع انبار مشخص می شود. انواع انبارها معمولاً در همه جای دنیا به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

 

 • انبارهای خصوصی
 • انبارهای عمومی
 • انبارهای دولتی و یا وابسته به سازمان ها و ارگانهای دولتی

 

هر نوع از انبارها دارای مزایای خاصی برای صاحبان کالا هستند اعم از تولید کنندگان، وارد کنندگان و صادر کنندگان و افرادی که فعالیت تجاری مرتبط دارند.

زمان بندی مناسب در توزیع و پخش کالا، فصل مورد نظرانبار کردن کالای تولید شده طبق برنامه تا زمان فروش و غیره در هزینۀ انبار داری نقش بسیار مهمی را ایفاء می کنند.

انبار نگهبانان به عنوان انبار عمومی تعریف شده است که هدف آن فراهم کردن و اختصاص فضای مورد نیاز جهت کالاهای تجاری و بازرگانی می باشد و با توجه به امکانات و خدمات و استانداردهای لازم، نیاز مشتری را برآورده  می نماید. و بر اساس نوع قرارداد و شرایط، مبلغی را در ازای نگهداری کالا دریافت می نماید.

انبار نگهبانان از جمله انبارهای نمونه عمومی شهر تهران می باشد که دارای مجوز از اتحادیه و صنف انبارداران است و طبق قوانین، استانداردها و دستورالعمل های انبارداران عمومی فعالیت می کند.

بصورت کلی انبارها نقش بسیار مهمی را در بازاریابی و توزیع و پخش کالا دارند بخصوص در مورد انبارهای خصوصی (که بیشتر مرتبط با تولیدکنندگان و واردکنندگان محصولات می باشند) و همچنین انبارهای عمومی در موارد خاص.

در سال های اخیر دولت تصمیمی مبنی  بر حمایت از انبارهای عمومی اتخاذ کرده است که متأسفانه به دلایل مختلف این امر تحقق نیافته است.

انبار های عمومی مزیت های خاصی دارند  که می توان از جمله به  نگهداری کوتاه مدت کالا و حمل و نقل آن به سایر نقاط در مدت زمان کوتاه اشاره کرد. برای مثال این مزیت برای شرکت های تجاری و کالاهایشان و برندهای خاص که در محدوده زمانی خاصی بایستی پخش و توزیع و یا در مراکز تجاری مراکز خرید یا بازار ارائه شوند و یا برای دیگر شرکت های تجاریبازرگانی-صنعتی حائز اهمیت می باشد.

چه نوع مشتریانی استفاده از انبارهای عمومی را بیشترترجیح می دهند؟

 • اکثر شرکت هایی که هزینه انبارداری خصوصی را در هزینه های ثابت و یا متغیرخود اضافی می دانند (انبارداری خصوصی هزینه های خاص خود را دارد از جمله پرسنل انبارداری، نگهبان، مسئول انبارداری و فضایی مختص به انبار که حفظ و نگهداری آن نیز هزینه قابل توجهی دارد.)
 • اکثر شرکت ها و کارخانجات که تولیدهای انبوه دارند و فضای انبار خودشان جوابگوی نیازهایشان نمی باشد نیز از انبارهای عمومی استفاده می کنند که بسیار منطقی و اقتصادی و به صرفه خواهد بود.

بنابراین انبارهای عمومی مانندانبار نگهبانان با فضای سرپوشیده و سالنها و اتاق هایی با ابعاد کوچک و بزرگ و استاندارد های لازم  (HSE)می تواند نقش بسیار مهمی را در جا به جایی کالاهای مشتریان در زمان های مختلف بنا به خواسته آنها ایفاء کند و یا حتی اجاره انبار به صورت کاملاً خصوصی نیز امکان پذیر می باشد.

انبار نگهبانان سعی بر آن دارد که نیاز های مشتریان خود را برآورده کند و رضایت کامل آنان را بدست آورد.


مزایای انبار نگهبانان

 • قرار گرفتن انبار در مکان مناسب شهری (شرق تهران) که نزدیک به تقاطع و خیابان اصلی می باشد و امکانات مناسب جهت حمل و نقل کالا موجود است.  تردد کامیون، وانت بار و تریلی در این محدوده ممنوع نمی باشد.
 • نزدیک بودن به ایستگاه تاکسی، مترو و خط اتوبوس و ترمینال شرق و ایستگاه آتش نشانی.
 • نزدیک بودن انبار نگهبانان به فروشگاه ها، مراکز خرید و تجاری.
 • دارای کد شناسه در سامانه ترخیص کالا از گمرک.
 • صاحبان کالا با پرداخت مبلغ معینی و دریافت رسید، کالای خود را بصورت امانت در اختیار انبار نگهبانان قرار می دهند و ضریب امنیتی بالای انبار برای آنان اطمینان خاصی ایجاد می نماید.
 • انبارهای عمومی در فرهنگ انگلیسی بعنوان پرداخت در ازای انجام وظیفه ترجمه شده است. انبار نگهبانان از نظر هزینه اقتصادی بودن برای شرکت های تجاری و کارخانجات و کارگاه هایی با مقیاس کوچکتر بسیار مناسب و به صرفه می باشد.
 • تجار و بازرگانانی که فضای مناسبی برای کالاهای خود پس از ترخیص کالا ندارند می توانند برای مدت مورد نیاز خود  انبار را اجاره کرده و خریداران با هماهنگی قبلی جهت بازدید به انبار کالای ایشان مراجعه نمایند.
 • جهت اطلاعات بیشتر در مورد انبار نگهبانان به بخش های دیگر از جمله خدمات، امکانات و درباره ما مراجعه فرمائید و یا در صورت وجود  هرگونه سؤالی با بخش اداری و مالی انبار شرکت تماس حاصل فرمائید.